Rangkaian pengajaran harian membincangkan pelajaran Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan untuk murid kelas 4 tentang menjaga kebersihan diri. Pelajaran ini menekankan 6 cara menjaga kebersihan diri dan 3 kepentingannya serta menggunakan video dan tugasan kumpulan untuk mempelajari topik ini.
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kelas : 4 Semangat
Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P)
Masa : 3.00 – 3.30 petang
Tarikh : 19 Februari 2013 ( Selasa )
Tema : 1- Sayangi diri .
Unit : 2 – Pengurusan Diri
Tajuk : Jaga Kebersihan Diri
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
1. Menyenaraikan 6 cara menjaga kebersihan dan kekemasan diri.
2. Menyatakan 3 kepentingan menjaga kebersihan diri.
3. Melakonkan cara menjaga kebersihan diri melalui tugasan kumpulan yang diberikan.
Ringkasan Isi Kandungan
1. Cara menjaga kebersihan diri.
2. Kepentingan menjaga kebersihan diri.
Penerapan Nilai-Nilai Murni
1. Berdikari : Bertanggungjawab
2. Hemah tinggi : kesopanan
3. Kesyukuran
Unsur Patriotisme
1. Menerapkan nilai-nilai menghargai dan menyayangi diri dengan menjaga kebersihan diri.
Pengetahuan Sedia Ada
1. Pelajar pernah didedahkan dengan cara menjaga kebersihan diri di rumah dan sekolah.
1
2. Bil. Sumber Kuantiti
1. Kad tugasan 6
2. Pengetip kuku 1
3. LCD 1
4. Komputer riba 1
5. Pembesar suara 1
6. Lembaran kerja 34
7. Tayangan Slaid PowerPoint 1
8. Tayangan Video UpinIpin (Diri bersih, badan sihat)
Kemahiran Generik
Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik.
KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi,
menghubungkait, membanding beza,
KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea.
Pembelajaran Koperatif : Lakonan dan simulasi
Pelaksanaan :
Catatan, Penerapan Nilai
Elemen Pengurusan
Murni, Nilai Alam Sekitar,
Prosedur Pelaksanaan Pembelajaran Bestari,
Unsur Patriotisme, dan
Kemahiran Generik
sumber P&P
Set Induksi
KB : SPP : Tayangan Video
(3 minit)
Menghubungkait UpinIpin
1. Murid ditayangkan dengan
Membanding Komputer riba
tayangan video UpinIpin bertajuk
Beza LCD Projector
: Diri Bersih, Badan Sihat.
KBF : Pembesar Suara
2. Murid memerhati dan Menjana idea
mendengar tayangan video yang
TKP :
ditunjukkan.
Interpersonal
3. Beberapa orang murid dipilih
Kinestetik
untuk memberikan ulasan
2
3. mengenai tayangan video. Verbal-linguistik
4. Guru mengaitkan video dengan
tajuk pengajaran yang akan diajar
iaitu Menjaga Kebersihan Diri di
Rumah.
Langkah 1 ( 5 minit )
Nilai :
1. Guru menayangkan slaid
KB : Bertanggungjawab
PowerPoint bertajuk Menjaga
Membanding Beza
Kebersihan Diri.
Menghubung kait Unsur Patriotisme :
2. Antara kandungan dalam
Menerapkan nilai-nilai
tayangan PowerPoint :-
KBF : menghargai dan
a) Cara menjaga kebersihan diri
Menjana idea menyayangi diri
:-
Menganalisis dengan menjaga
Menggosok gigi
kebersihan diri.
Menggosok badan
TKP :
Mengetip kuku
Interpersonal SPP :
Memakai pakaian
Verbal-linguistik i. Komputer riba
kemas
ii. LCD
Menjaga kekemasan
iii. Slaid PowerPoint
rambut
iv. Pembesar suara
b) Kepentingan menjaga
kebersihan diri :-
Menjamin kesihatan
yang baik
Kurang risiko mendapat
penyakit
Meningkatkan
keyakinan dan
penampilan diri
3
4. Langkah 2
(15 minit)
KB : Menghubungkait Sumber P&P
1. Murid dibahagikan kepada 6
Membanding Kad tugasan
kumpulan
Beza
2. Setiap kumpulan diberikan kad
Nilai Murni
tugasan
Bertanggungjawab
3. Murid dikehendaki melakonkan TKP : Ruang/Visual
Hemah tinggi
atau membuat simulasi berkaitan Interpersonal
tugasan yang diberikan. Kinestetik
Nilai Patriotisme
Verbal-linguistik
Menerapkan nilai-
Tugasan :
PK : lakonan dan simulasi nilai sayang dan
a. Menggosok gigi.
bangga terhadap
- Anda dikehendaki melakonkan
diri sendiri dengan
pesakit gigi yang ingin
menjaga
mendapatkan rawatan di klinik
kebersihan diri.
gigi. Lakonkan perasaan sakit,
cemas dan takut semasa
berjumpa dengan doktor gigi.
Lakonkan juga cara menggosok
gigi dengan betul.
b. Mengetip kuku.
- Anda dikehendaki
melakonkan lakonan di mana
guru menjalankan spot-check
memeriksa kebersihan kuku.
Seorang murid didapati
menyimpan kuku panjang dan
kukunya agak kotor. Nasihat
dan kenakan tindakan
mengetip kuku di depan murid
lain dengan segera.
4
5. c. Memakai pakaian kemas.
- Anda dikehendaki
melakonkan watak
berpakaian kemas dan
berpakaian kurang kemas.
Murid yang berpakaian kemas
mendapat perhatian ramai
dan sering mendapat pujian
manakala murid yang tidak
menjaga penampilan diri
disisihkan rakan.
Penutup
(3 minit) KBKK : menghubungkait. Nilai-nilai:
1. Guru mengedar lembaran kerja Menghargai
silang kata sebagai aktiviti TKP : kinestatik, visual. Berbangga
pengukuhan berdasarkan P&P
hari ini. SPP :
2. Aktiviti adalah secara individu. Lembaran kerja
3. Soalan teka silang kata :-
Melintang :
i. Kita perlulah _______ gigi
sekurang-kurangnya 2 kali
sehari.
ii. Badan yang _______
berpunca daripada
kebersihan diri yang baik.
iii. _______ pakaian
menggunakan pencuci
yang sesuai.
Menegak :
iv. Kita perlulah berpakaian
_______ dan bersih pada
setiap masa.
v. Cuci _______ sekurang-
kurangnya sekali sehari.
vi. _______ yang bersih
5
6. dapat menghindarkan diri
daripada jangkitan kuman.
Jawapan :
Melintang :-
i. Menggosok
ii. Sihat
iii. Basuh
Menegak :
i. Kemas
ii. Rambut
iii. Kuku
4. Guru merumuskan mengenai
tajuk pembelajaran pada hari
tersebut.
Ulasan pensyarah / guru pembimbing :
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :-
……………………………………………………….
6